Örökbe adnám a gyerekemet, mit csináljak?

Eddig a blogon a cikkek többsége azzal foglalkozott, mit kell tenni az örökbefogadóknak. Most olyan nőkhöz szólok, akik terhesek és nem tudják felnevelni a gyereküket. Abortusz, örökbeadás, állami gondozás, mégis felnevelni a gyereket, esetleg anyaotthon? A cikkben körbejárom a lehetőségeket, és hogy melyik mit jelent a kismama és a baba számára. A teljes írás a Gyereksorsok blogon jelent meg.

“Örökbefogadás

Ebben az esetben a szülés után a gyerek új családba kerül. Jogilag az ő gyermekükké válik, az ő családnevüket viseli, neked semmilyen jogod, sem kötelességed nem lesz iránta. Nem fogod tudni, mi történik vele, később sem kaphatod vissza. Ha még nem vagy 18 éves, a szüleid hozzájárulása is szükséges. Ha férjnél vagy, a férjednek is bele kell egyeznie az örökbeadásba, akkor is, ha nem ő az apa.

Ha az újszülött örökbeadásáról döntesz, ezt a döntést a baba hathetes koráig visszavonhatod. De ebben az esetben is csak akkor kaphatod vissza őt, ha a gyámhivatal a körülményeidet megfelelőnek találja a gyerek felneveléséhez.

Akkor érdemes ezt választani, ha biztos vagy benne, hogy a gyermeket nem tudod, nem akarod vállalni, és semmi esély, hogy a körülményeid rendeződnek. Rengetegen várakoznak Magyarországon kisbaba örökbefogadására, biztos lesz köztük megfelelő a te gyereked számára.

Az örökbefogadás módjai:

  • Nyílt örökbefogadás. Ebben az esetben tudod, hogy kihez kerül a baba, ismered a másik családot, kifejezetten az ő számukra mondasz le róla. Ennek előnye, hogy megnyugodhatsz, jó helyen van a kicsi. Ha úgy állapodtok meg, lehet, hogy küldenek később fotókat a gyermekről, erre azonban semmilyen kötelezettségük nincs, az ő döntésük. Nyílt örökbefogadást hét civil szervezet és a területi gyermekvédelmi szakszolgálatok közvetítenek.
  • Titkos örökbefogadás. Ebben az esetben nem tudod, hogy ki fogadja örökbe a babát. Bármelyik gyámhivatalban megteheted a nyilatkozatot, utána nem tájékoztatnak arról, ki fogadta örökbe a babát és mikor.
  • Inkubátorba helyezés. Az országban több kórházban vannak babamentő inkubátorok, ahova, ha a baba már megszületett és veszélyben van, be lehet tenni. Az ebbe került újszülöttet úgy tekintik, hogy lemondtak róla a szülők, és azonnal örökbefogadó családokhoz helyezik. A szülők ellen nem indul nyomozás, nem bűncselekmény az inkubátorba kisbabát helyezni. (Viszont máshol, utcán, templomban, vasútállomáson hagyni igen!) Inkubátorba a kórházon kívül született újszülöttek kerülnek. (A kórházban megszületett gyereket már anyakönyvezik, nem lehet név nélkül otthagyni.) Ezt a megoldást nem ajánljuk, segítség nélkül egyedül megszülni a gyereket nagyon kockázatos.

Költsége: a kismama számára az örökbeadás ingyenes, ugyanakkor a gyerek után járó juttatásokra sem lesz jogosult. Pénzt nem fogadhatsz el a gyermekért.

Mit jelent a gyerek számára: szerető családba kerül

Mit jelent a te számodra: végleg elveszted a gyereket, akit kilenc hónapig hordtál. A terhességet nehéz eltitkolni, át kell élni a szülést. A gyerek elvesztése gyásszal, fájdalommal jár, amit nehéz másokkal megosztani, nyugtalaníthat, mi történik később a gyerekkel.”

Hova fordulhatsz?

Védőnő. Ő az első lépés, és segít intézni a továbbiakat.

Családsegítő és gyermekjóléti szolgálatok. A krízisbe került családoknak adnak segítséget, a helyi önkormányzatnál találod őket.

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat. A családon belüli erőszak, gyerekbántalmazás és prostitúció áldozatainak nyújtanak segítséget. http://www.bantalmazas.hu/, Tel: 06-80-20-55-20

Józan Babák Klub. Olyan terheseknek, akik droghasználók. http://jozanbabakterhesgondozas.blogspot.hu/

Nyílt örökbefogadást közvetítő civil szervezetek. Ők segítenek a baba megtartásában is, ha úgy döntesz.

Bárhova is fordulsz, jogod van hozzá

  • hogy tisztelettel bánjanak veled
  • hogy te dönthess a kisbabád sorsáról
  • hogy bizalmasan kezeljék az adataidat, történetedet
  • hogy ha nem vagy elégedett, másik segítő szervezethez fordulhass.”

A cikk többi része a Gyereksorsok blogon olvasható.

3 gondolat “Örökbe adnám a gyerekemet, mit csináljak?” bejegyzéshez

  1. Edit 2021. január 31. / 15:57

    Jónapot kivánok! én szeretnék örökbe adni egy kisbabát , sajnos olyan körülmények közt élek h nem tudom felnevelni , de még csak 6 -dik hónapban vagyok! hogy lehetséges örökbe adni mert még nem voltam ilyen helyzetben!?

    Kedvelés

Szólj hozzá!

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.