Bemutatkoznak azok a családok, ahova nemrég érkezett kisgyerek. Mindenkinek gratulálok! Jelentkezzetek a rovatba a zsuzsa.martonffy@gmail.com címen, ha nemrég (egy éven belül) fogadtatok örökbe.
Zsolt és Anita
Férjem 37, én 35 éves vagyok, Komárom-Esztergom megyéből. Összesen kb. 10 évet várakoztunk gyerekre, ebből 6 évet próbálkoztunk a “hagyományos” úton, mivel a hormonkezeléseket nem vállaltuk, majd 2 évet egy baleset miatt pihentünk, ezt követően végleg eldőlt, hogy nem tudok gyermeket szülni, így egyértelmű volt az örökbefogadás. 1,5 évet vártunk.
Nem vagyunk mások, gyermeket akartunk, az örökbefogadás volt a mi utunk, ezt én már elég korán sejtettem, de férjemnek kellett még idő, mire megérett az örökbefogadásra.
Kiara érkezett 2,5 évesen országos listáról. Az érdekesség, hogy a megyéjében ki sem ajánlották senkinek kislányunkat a származása és bőrszíne miatt. Ez volt a mi szerencsénk, mert bárki meglátja, rögtön beleszeret. Barna bőr, barna szemek, barna göndör fürtök. Mint egy mesefilmből előbújt kis cukiság. Az iratbetekintéskor sok jót nem láttunk abban a két oldalban, amit kaptunk, azt írták, a korához képest rengeteg lemaradással él és nem megfelelően történik a nevelése. Az első rápillantáskor már biztosan tudtuk, hogy ő a mi kislányunk. Ezt követte a hideg zuhany, mikor mentünk volna barátkozni, és a nevelőszülőtől tudtuk meg, hogy tervezett műtétje lesz kislányunknak. Erről semmi információt nem kaptunk, így volt egy pár nehéz napunk, mire megszületett a döntés, hogy menjen a műtét és majd barátkozunk később. A barátkozás alatt (6 nap) odaköltöztünk a közelbe, így minden nap vele voltunk szinte egész nap. Kezdetektől szuperül megértettük egymást, annyira természetes volt minden, mintha mindig is így lett volna.
1,5 évet vártunk.
Kiara 4 hónaposan került a rendszerbe, sosem látogatták, másfél évesen született meg a határozat, hogy örökbe adható és 11 hónappal később ajánlották ki.
Kezdetben teljesen más elvárásokkal indultunk neki az örökbefogadásnak, de a tanfolyamon minden a helyére került. 1-4 éves korú gyerekre vártunk, neme és származása mindegy. Betegségek tekintetében is elfogadóak voltunk.
Kiara volt az első, aki miatt megcsörrent a telefon nálunk, végig igyekeztünk reálisan nézni a dolgokat, és kevésbé hagyatkozni az érzéseinkre, persze egy ponton túl ez már nem működött, és a cukiság elvitt minket.
Hogy miért minket választottak, az sorsszerű volt. A kiajánlás előtt pár nappal beszéltem az ügyintézőnkkel, akivel megbeszéltük, hogy országos listára is tegyen fel minket úgy, hogy pontosítsa a feltételeinket, megtette, és jött is a telefon.
Szerencsések vagyunk, a gyermekpszichológusunk folyamatosan mellettünk volt és segített a bizonytalanságokban és a trauma feldolgozásában.
Problémánk nincs, jelenleg a lemaradások fejlesztésén dolgozunk sokat. Mivel nem beszél még kislányunk, így most az az első, hogy ezt fejleszteni tudjuk. Egyelőre csak itthon, nem vontunk be szakembert, igyekszünk pótolni mindazt, ami eddig kimaradt a kis életéből.
Minden másképp volt, a kiajánlás, a rápillantás, az iratbetekintés, a barátkozás és még a hazaérkezés sem úgy ment, ahogyan tanultuk a tanfolyamon. De szerencsénkre az ügyintézőnk és a gyerekpszichológusunk mindenben támogatott minket, és nem lehetünk nekik elég hálásak mindezért.
Amint sikerült összekovácsolódnunk, már adjuk is be a jelentkezésünket egy kistestvérre.
*****
A mi történetünk kicsivel több, mint 18 éve kezdődött. Az akkori párommal a második babát vártuk, sajnos 2 hónappal előbb érkezett és nekem szülés után komplikáció lépett fel, eltávolították a méhem. Csak a műtét után tudtam meg, hogy a kislányunk Down-szindrómás lett… Akkor ez minket nagyon lesújtott, hiszem semmit nem tudtunk erről a “betegségről . De elfogadtuk, amit Isten nekünk szánt. Hónapról hónapra okosabb, ügyesebb lett Karina, hála a sok fejlesztésnek és a rengeteg törődésnek, amit most, hogy Karina nagy lett, ezerszeresét kapjuk vissza!
Apukájával a kapcsolatunk nem működött, ezért különmentünk. 2015-ben megismertem a jelenlegi férjem, akinek mondtam, hogy nem lehet közös babánk, ő elfogadta. Aztán 2021-ben úgy döntöttünk, hogy örökbe fogadunk egy babát, de nem volt kérdés, hogy milyen babát szeretnénk nevelni közösen! Olyat szerettünk volna, akit tudunk fejleszteni, hogy esélyt adjuk olyan gyermeknek, “aki nem megfelelő paraméterekkel született”, és a papírunkon az első helyen a Down- szindróma szerepelt!
Felvettük a kapcsolatot Steinbach Évával, akinek nagyon sokat köszönhetünk!!! Talált is nekünk egy csodálatos Hercegnőt! Egy év várakozás után végre láthattuk, foghattuk… Kecskeméten volt egy gyermekotthonban.
Amikor először láttuk, leírhatatlan, amit akkor éreztünk, egy csoda, egy tündér akkor 16 hónapos csöppség volt. Mivel volt egy komoly szívműtétje, nem fejlődött rendesen, de hála Isten’ műtét után szépen gyarapodott. Most már hivatalosan is a mi gyönyörű lányunk. Tudom, több figyelemmel, több lemondással jár a nevelése, mindig velünk marad, de amit ők tudnak nyújtani, azt nem lehet szavakba önteni! A világ legcsodálatosabb gyermekei a downosok. Van egy vers és szerintem annyira igaz: “lehet, belőlünk hiányzik az az egy kromoszóma.” Most már teljes családként élünk Apa, Anya, Karina, Zsófi.
******
Nicknév: Timi és István
Kik vagytok? 41 és 43 évesek vagyunk. Hat éve vidékre költöztünk egy ikerházba, végre volt saját házunk, kis udvarral, kutyussal. Úgy éreztük, minden adott, most már végre jöhet a gyerek, de nem jött. Elkezdődtek az orvosi kivizsgálások, szerencsére semmi komolyabb egészségügyi problémát nem találtak nálunk, csupán a koromra hivatkoztak. A sok év lelki vívódása után egyre inkább elkezdett foglalkoztatni az örökbefogadás gondolata. Szinte csak megemlítettem a férjemnek ezt a dolgot, aki azonnal egyetértett vele és már el is indítottuk a folyamatot.
Miben vagytok mások, mint mások? Nem érzem magunkat másnak semmiben, ugyan úgy vágytunk gyermekre, mint más.
Ki érkezett? Egy gyönyörű, rendkívül barátságos, egészséges 3 éves kislány érkezett hozzánk megyei listáról (Pest megye). Országos listán is fent voltunk és mivel nem tettünk se származási, se nemi kikötést, biztos voltam benne, hogy országos listáról kapunk kiajánlást és kisfiú lesz. Hát nem így lett…
Mennyit vártatok? Nem sokat vártunk, nagyon szerencsésnek érzem magam emiatt. Annyira egybevágtak a dolgok köztünk és a kislány története között, hogy ez a kislány nem lehetett másé, csak a mienk, hozzánk illesztették. A határozatot július 1-én kaptuk meg, november 8-án hívott az ügyintéző, hogy fogadókészek vagyunk-e. El sem akartam hinni, hogy már ezért keresnek, zavaromban vissza is kérdeztem: „Hát az meg mit jelent?”. Persze fogadókészek voltunk, hiszen nem változott semmi, a gyerekszoba érintetlenül várta gazdáját a környezettanulmány óta.
Mennyit várt a gyerek? A gyerek sokat várt sajnos, sokkal előbb örökbe adható lett volna, de akkor nem lett volna a Mi gyerekünk. A másik, ami megnyugtató számomra, hogy nagyon jó nevelőszülőknél volt addig, amíg nem találtunk egymásra. (Az első öt hónapját csecsemőotthonban töltötte, ezalatt párszor látogatta a vér szerinti édesanya, öthónapos kora után biztos nem.)
Miért pont ő? A határozatunk 0-3.5 éves korú gyerekre szólt. Egy viszonylag hosszú aktát adtak a kezünkbe róla, de semmi olyat nem olvastunk benne, ami minket zavart volna. Sőt, én ilyen előtörténetű gyerkőcöt képzeltem el, mikor még csak álmodoztam róla.
Miért pont ti? Amint már előzőleg írtam, ő nem lehetett másé, csak a mienk. Három kapcsolódási pontot is találtak köztünk és a gyerek között. Szerencsére a nevelőszülőt is bevonták a végső döntésbe és ő ismervén a gyereket úgy gondolta, hogy nálunk lenne a legjobb helye a kislánynak.
A tanács, ami jól jött volna utólag: Sok tréninget, meg előadást meghallgattunk a várakozás alatt a férjemmel, de arról sehol nem volt szó, hogy ez hirtelen milyen nagy változást jelent majd számunkra minden téren. Három hét alatt kiszakadtam a munkából és lett egy teljesen más életünk.
A legnagyobb problémátok most: Szerencsére komolyabb problémánk nincsen a kislánnyal, csak olyanok, mint a hisztizés, meg az akaratosság, de ezek kezelhető dolgok, melyek az életkorából adódnak.
Mi volt másképp, mint ahogy a nagykönyvben meg van írva/ahogy tanfolyamon tanultátok: Fel voltunk készülve a legrosszabbakra, a tanfolyamon sok mindenről meséltek, mire lehet számítani egy örökbefogadott gyereknél. Ehhez képest pozitív csalódás ért minket, szerintem egészen jól kezelhető a kislány, persze nekünk is vannak nehéz napjaink és sok feladat van még előttünk.
Miről olvasnál szívesen? A kisgyermekes anyukák visszaintegrálódásának lehetőségeiről a munkahelyre.
******
Kik vagytok?
A 40-es éveink elején járó házaspár vagyunk (én 39, a férjem 42). 15 éve vagyunk házasok. Közel 10 éve szeretnénk már gyermeket, több lombik program és műtét áll már mögöttünk. A 6. program után döntöttünk úgy, hogy befejezzük és elindulunk az örökbefogadás útján, de az örökbefogadásról már korábban is beszélgettünk.
Miben vagytok mások, mint mások?
Nem hiszem, hogy mások lennénk. Gyermeket szerettünk volna és nekünk az örökbefogadás lett az utunk.
Ki érkezett?
A kislányunkat kéthetesen hoztuk haza a kórházból, a megyei listáról (Szabolcs), teljesen egészséges, tökéletes kis csöppség.
Mennyit vártatok?
A Tegyesszel való első kapcsolatfelvételtől a kislányunk hazaérkezéséig kicsivel több, mint 1,5 év telt el.
Mennyit várt a gyerek?
Két hetet. Már a születése előtt lemondtak róla, csak az ideiglenes kihelyező határozatra kellett várni kicsit.
Miért pont ő?
Elcsépelt lehet, de úgy érezzük, hogy ő tényleg nekünk született. Réka a negyedik kiajánlásunk. 0-1,5 éves kor közötti gyermekre várakoztunk, nemi és származási kikötés nélkül, életminőséget nem befolyásoló egészségi állapottal. Az első kiajánlásunk esetében egyértelműen éreztük, hogy nem ő az igazi, a második kislányra én már „igent” mondtam volna, de a férjem nem tudta teljes szívvel elfogadni, a harmadik kiajánlásunk egy kisfiú volt és bár nemi kikötést nem tettünk, ahogy telt az idő, egyre inkább azt éreztük, hogy mi kislányt szeretnénk. Ezután következett Réka és minden korábbi döntésünk – ami miatt lelkiismeret-furdalásunk volt – értelmet nyert. Itt szeretném megjegyezni, hogy nagyon nehéz „nem”-et mondani egy kiajánlott gyermekre.
Miért pont ti?
Ezt a kérdést mi is feltettük magunknak. Azért is sorsszerű az egész, mert mi csak megyei listán várakoztunk, mégis egy távoli megyébe mentünk a kislányunkért. Ennek az az oka, hogy a vér szerinti anya hivatalos lakcíme a mi megyénkben van, így az itteni hivatal illetékességi körébe tartozott ez az örökbefogadás.
Meg vagyunk róla győződve, hogy a tanfolyam elvégzése előnyt jelentett a kiválasztásunknál.
A tanács, ami jól jött volna utólag:
Nincs ilyen.
A legnagyobb problémátok most:
Nincs problémánk 🙂
Mi volt másképp, mint ahogy a nagykönyvben meg van írva / ahogy a tanfolyamon tanultátok?
A tanfolyam és ez a blog is hatalmas segítség volt, hogy eligazodjunk az örökbefogadással kapcsolatos információk között. Talán csak annyit írnék, hogy a tanfolyam elvégzése után már kezdtünk lemondani arról, hogy újszülött babánk lehet és kezdtük elfogadni, hogy egy egy év körüli baba fog a családunkba érkezni. És miután ezt letisztáztuk magunkban, utána jött a telefonhívás, hogy született egy kislány…
******
Rita & Zsolti
Tíz éve vagyunk házasok, vér szerinti gyermekünk sajnos nem született.
2019 júliusában jelentkeztünk a Csongrád-Csanád megyei Tegyesznél, rá egy évre kaptunk határozatot.
2021. augusztusban Békés megyébe költöztünk, ahol új eljárást kellett lefolytatni. Novemberben csörrent meg az a bizonyos telefon. Megismertük Gyuszit, a négyéves kis csibészt. Teljesen egészséges, egy éve volt örökbefogadható, Orosházán élt. November 25-én találkoztunk először vele. Nem volt kérdés. Szerelem volt első látásra. Elfogadók voltunk származás és egészségi állapot tekintetében is. Nekünk ajánlották ki előszőr, egyhangúan minket választottak az illetékesek. Mint utólag kiderült, még külsőleg is hasonlít ránk 🙂
Nagyon jól fel lett készítve arra, hogy egyszer eljönnek érte. Nagyon gyorsan és jól haladt a barátkozás.
December 16-án hoztuk haza, 2022. január 23-án lett végleges az örökbefogadás.
A tanfolyamon hallottak alapján nehezebbre számítottunk, de nagyon sokat segített a tanfolyam.
Ha remélhetőleg te is hamarosan sorra kerülsz, és felkészülnél a gyermek érkezésére, akkor várlak a Finis csoportba, ahol együtt vesszük át a kiajánlással, barátkozással, adminisztratív ügyekkel és lelki felkészüléssel kapcsolatos tudnivalókat. Legközelebb: 2022. április 28., május 5., 12., 19., mindig csütörtökön 18-20 óra között. https://orokbe.hu/talalkozok/tamogato-csoportok/finisben/
De szép gyerekek és családok! Sok boldogságot kívánok mindegyiküknek! 🙂
KedvelésKedvelés